Szmyda powrót do domu

Start Sylwestra Szmyda w 71. Tour de Pologne został oficjalnie potwierdzony przez hiszpańską grupę Movistar. Dla urodzonego w Bydgoszczy kolarza będzie szósty występ w Wyścigu dookoła Polski.

Ten rok nie jest jak na razie dla Szmyda udany. Polak miał w Giro d’Italia pomagać Nairo Quintanie. Kolumbijczyk wygrał we Włoszech, ale bez udziału bydgoszczanina, który ostatecznie nie został powołany na wyścig. Pojechał w tym czasie w trzydniowym Vuelta a Castilla y Leon, w którym zajął dobre, trzecie miejsce. Następnie jeszcze dwa razy wystartował we Francji i w mistrzostwach Polski, ale nie przekonał kierownictwa swojej ekipy, aby wysłać go na Tour de France: „Ciężko podsumować te pół roku. Pozostaje tylko nadzieja na lepszą końcówkę” – ocenia Szmyd.

Startem, który może znacznie polepszyć tegoroczny bilans, będzie Tour de Pologne. Pierwszy raz w Wyścigu Dookoła Polski Szmyd zaprezentował się w pierwszym roku zawodowstwa i ten właśnie wyścig wspomina najlepiej. „Każda edycja była inna, ale najmilej wspominam ten pierwszy rok, kiedy zająłem szóste miejsce. Wówczas całkowicie się tego nie spodziewałem” – mówi kolarz, który wtedy startował we włoskiej grupie Tacconi Sport. Na trasę TdP bydgoszczanin wrócił w 2008 roku i zajął 28 miejsce. W kolejnych latach był 7 i 6. Zeszłoroczna edycja była dla Szmyda kompletnie nieudana i zakończył ją na 92. miejscu. Potwierdził za to, że mimo upływu lat nadal jest mocny w górach i był czwarty w klasyfikacji górskiej. W tym roku wystartuje z jasno określonym celem: „Założenie jest zawsze jedno: wygrać. Lubię ten wyścig, gdyż jest rozgrywany w Polsce. Zależy mi na tym, aby pojechać jak najlepiej” – przyznaje 36-latek.

Tegoroczna edycja będzie dla kolarza Movistaru wyjątkowa z jeszcze jednego powodu. Tym razem peleton zawita do Bydgoszczy, czyli miasta, w którym Szmyd się wychował. Dodatkowo, przed kilkoma tygodniami zawodnik otrzymał tytuł ambasadora grodu nad Brdą. „Jest to dla mnie wyróżnienie. Miło, że zostałem dostrzeżony przez władze Bydgoszczy jako sportowiec reprezentujący nasze miasto w świecie” – mówi Szmyd.

Tour de Pologne wystartuje 3 sierpnia. Pierwszego dnia rywalizacji kolarze przejadą z Gdańska do Bydgoszczy. Więcej na temat wyścigu już wkrótce na łamach Sportowej Bydgoszczy.