Kontrakt z ekipą CCC

Jak informuje kierownictwo Professional Cycling Team CCC, w ostatnim czasie kontrakt z ekipą podpisał jeden z najbardziej doświadczonych kolarzy, od wielu lat reprezentujący ekipy zawodowe Word Tour, Sylwester Szmyd.

Szmyd SylwesterSympatykom kolarstwa w Polsce nie trzeba zbytnio przedstawiać sylwetki Sylwestra Szmyda. Przebieg jego kariery kolarskiej związany był z najlepszymi zawodowymi ekipami kolarskimi na świecie. W 2001 roku trafił do Włoch i przez dwa sezony reprezentował ekipę Tacconi Sport. Następnie ścigał się w ekipie Saeco, Lampre, Liquigas a ostatnie dwa sezony spędził w hiszpańskiej ekipie Movistar. Dzięki systematycznej pracy i wielkiemu uporowi, podnosił z sezonu na sezon swój poziom sportowy, stając się jednym z najlepszych pomocników na górskich etapach wyścigów.

Swoje pierwsze zwycięstwo w zawodowej karierze odniósł w 2009 podczas wyścigu Criterium du Dauphine wygrywając etap kończący się na legendarnym podjeździe Mont Ventoux. Choć to jedyne zwycięstwo, to dzięki jego mozolnej i ciężkiej pracy, wielu kolarzy mogło wielokrotnie podnosić ręce w geście tryumfu. Jako pomocnik liderów w każdej z ekip w której się ścigał, miał swój znaczący udział w ich sukcesach.

Ma na swoim koncie również wiele cennych wyników, które odnosił wówczas, kiedy nie musiał pracować na swojego lidera. W początkach zawodowej kariery, w 2004 roku ukończył na wysokim 4.miejscu trudny wyścig, Japan Cup zaś w 2006 roku zajął 5.miejsce. W 2007 roku wywalczył 7. miejsce w Giro dell’Emilia, natomiast rok później, w Giro dell’Appennino zajął 5. miejsce. W sezonie 2012, będąc zawodnikiem ekipy Liquigas, dwukrotnie stawał na podium wyścigu Volta a Catalunya, zajmują trzecie miejsca na dwóch górskich etapach. W tym samym sezonie, w wyścigu Giro del Trentino zajął w generalce 3.miejscu a Tour de Romandie ukończył na 7.miejscu. W ostatnim sezonie, będąc zawodnikiem ekipy Movistar zajął 3. miejsce w wyścigu Vuelta s Castilla y Leon.

Sylwester Szmyd w swej kolarskiej karierze uczestniczył we wszystkich Wielkich Tourach. Łącznie, w Giro d’Italia, Tour de France i Vuelta Espana wystartował 22 razy.

Wielokrotnie pytany jak długo chcę się ścigać, mówiłem zawsze, że moim marzeniem jest pojechać na koniec kariery Wielki Tour w polskiej drużynie – powiedział Sylwester Szmyd. Ekipa CCC ma aspiracje by wejść do grona najlepszych ekip światowego peletonu. Być może jeszcze w tym roku nie uda mi się tego dokonać w barwach CCC ale jest szansa by spełniły się moje marzenia.

Jestem bardzo podekscytowany możliwością występowania się w polskiej drużynie, która ściga się w najlepszych wyścigach ze światowego kalendarza. Wystarczy, że powieli się kalendarz z poprzedniego sezonu: Volta Catalunya, Amstel Gold Race,Tour de Suiss, Tour de Pologne i będzie to ściganie na najwyższym poziomie z najlepszymi kolarzami światowego peletonu. Cieszę się bardzo z tej możliwości, bo po tylu latach ścigania się za granicą, założenie koszulki polskiej ekipy kolarskiej jest czymś wyjątkowym. Ta pomarańczowa koszulka będzie zobowiązywać mnie często do wzięcia na siebie odpowiedzialności za wynik. Mam w sobie jeszcze dużo zapału i motywacji do ścigania, które ciągle sprawia mi przyjemność. To jeszcze nie moment na koniec tej wspaniałej przygody – zakończył Sylwester Szmyd.

Podpisując kontrakt z Sylwkiem bardzo liczę na jego profesjonalizm i wielkie doświadczenie kolarskie – powiedział dyrektor sportowy ekipy, Piotr Wadecki. Dla wielu młodych kolarzy w Polsce a także zawodników naszej ekipy, jego kariera w najlepszych zawodowych ekipach może być przykładem, że tylko uporem i konsekwentną pracą można osiągać najwyższe cele. Przez 14 lat swojej kariery Sylwek pracował zawsze dla innych i w tym osiągnął najwyższy poziom. Gdyby ekipie CCC udało się w przyszłości pojechać jeden z Wielkich Tourów to niewykluczone, że wykorzystałbym doświadczenie Sylwka i mógłby on zostać liderem ekipy.

info + foto: A.Dyszyński, cccsport.eu